Vznik Habu Dojo

Hovorí sa, že za všetkým hľadaj ženu.

Aj za vznikom Habu Dojo je samozrejme žena. Dcéra zakladateľa sa chcela učiť karate a to bol hlavný dôvod prečo Habu Dojo vzniklo.

Zakladateľ Michal Macák sa karate venoval viac ako 30 rokov. Po narodení dcéry sa stiahol z pozície trénera klubu Kobudo Kai, kde stál pri zrode sekcie karate. Keď jeho dcéra prejavila záujem o štúdium karate, chcel pre ňu to najlepšie. Karate, ktoré sa viac ako 15 rokov učil od svojho senseia Raoula Vogela, považuje za to najlepšie a preto sa rozhodol založiť Habu Dojo, keďže v Bratislave nebolo Dojo, ktoré učí deti Goju-ryu organizácie TOGKF. Keďže nič nemôže fungovať ak to stojí na jednom človeku, dohodol sa Michal s Katkou a menoval ju svojim sempaiom. 

A prečo Habu?

Názov Habu Dojo nevznikal ľahko. Pôvodné úvahy smerovali k opici. V Japonsku žije špecifický druh makaka, ktorý využíva termálne pramene na zohriatie počas zimy. Známe sú zábery zo zasneženej krajiny, kde si tieto opice užívajú welness v prírode. Spojitosť so zakladateľom je jeho priezvisko. Macák sa v angličtine vyslovuje “Makak”, takto ho sensei Nakamura nazval pri oznámení výsledku skúšky na stupeň Nidan.

Dlho vyzeralo, že názov je jasný, avšak japonský preklad “nihonzaru” a aj fakt, že sa tieto opice na Okinawe nevyskytujú, toto rozhodnutie nahlodalo. Dokonca ani inovatívny prístup zapojenia AI zlyhal.

Jeden z jeho návrhov bol celkom komický. AI navrhlo na základe kritéria “súvisiace s Okinawou”  názov Awamori Dojo. Awamori je typický okinawsky alkoholický nápoj vyrábaný z ryže. Aj keď z marketingového hľadiska má tento názov potenciál, neprichádzal do úvahy keďže sa Dojo rozhodlo venovať aj deťom.

Protobothrops flavoviridis

Michal si spomenul na rozprávanie senseia Raoula o suveníroch habushu. Ide o awamori s hadom vo fľaši. Je to typický had, ktorý sa hojne vyskytuje na Okinawe (Protobothrops flavoviridis). Takto sa zrodilo Habu Dojo.

A prečo práve had?

Had keď útočí, tak len v sebaobrane, čo je základom filozofie karate.