Etiketa v dojo

Karate nie je len o cvičení, ale aj o slušnosti, disciplíne, rešpekte a poriadku. Tieto pravidlá môžeme nájsť v Dojo Kun.  Ako sa však  máme v Dojo správať nájdete v našom súhrne: „Etiketa v Dojo“

Pred tréningom (nie len v dojo)

Mimo Dojo

  1. Dochvíľnosť

Na tréning je ideálne chodiť cca 15 minút skôr aby si sa v pokoji mohol prezliecť a pripraviť.

  1. Poriadok

Do Dojo si svoje vonkajšie veci nenosím. Topánky nechám pri vstupe, tak aby neprekážali. Odložené jedna vedľa druhej. Aj prezúvky nechávam mimo Dojo.

  1. Toaleta

Pred tréningom idem na toaletu, aby som neprerušoval tréning.

  1. Prednosť

Pri vstupe do Dojo má prednosť pokročilejší žiak (cvičenec), preto ho nechám vojsť prvého.

V Dojo

  1. Vstup do Dojo

Pred vstupom do Dojo sa ukloním, čím prejavím úctu/pozdrav a poviem “Onegai Shimasu (Onegaj Šimasu)” čo znamená “prosím učte ma”

  1. Rešpekt ku škole

Po vstupe do Dojo sa pokloním miestu Shingo (Shinza, Kamiza – v preklade miesto cti), na ktorom sa nachádza znak školy a obrazy majstrov – zakladateľov línie. Symbolizuje to rešpekt voči ich snahe a úsiliu.

  1. Rešpekt k najvyššiemu technickému stupni

Nájdem najvyšší technický stupeň v Dojo (väčšinou to býva sensei ale nemusí to tak byť) a ukloním sa (Rei) čím vyjadrím svoj rešpekt

  1. Čisté Gi

svoj cvičebný odev udržiavam čistý, vypratý a vetraný. Je to úcta voči ostatným cvičencom.

  1. Šperky 

Pred tréningom si odložím do tašky všetky šperky (retiazky, náramky, náušnice, prstene, hodinky, štipce, sponky,…) aby som si ich nepoškodil ale taktiež nikomu nimi neublížil

  1. Nechty a drobné zranenia

Nechty na rukách aj nohách si udržiavam tak aby nimi nikomu nespôsobil žiadne zranenie. Ak mám nejaké drobné zranenie, ošetrim si to ešte pred tréningom.

  1. Opakovanie

Pred tréningom sa začnem rozcvičovať, opakujem si techniky a nevenujem sa činnostiam, ktorými iba strácam čas.

_____________________________

Počas tréning

Na začiatku tréningu

Počas ceremónie sledujete povely inštruktora/senseia/senpaia.

  1. Mokuso

Pri povele „mokuso“ zavriem oči a sústredím sa na hlboké dýchanie do oblasti Tanden (dva prsty pod pupkom). Sústredím sa len na svoj tréning a všetko ostatné nechávam mimo pred dverami do Dojo. 

  1. Čo ak meškám a už začala ceremónia?

Počas ceremónie dnu nevchádzam. Ostávam čakať pred dverami až kým neskončí ceremónia

  1. Tréning už začal

Ak sa ceremónia už skončila a tréning začal, ukloním sa, vojdem do Dojo a sadnem si do “Seiza” ku dverám. Nikdy však neblokujem vchod. Počkám, kým si ma inštruktor všimne a pozve ma pridať sa k ostatným. Vždy sa najskôr sám rozcvičím a následne sa pridám k ostatným.

Počas tréningu

  1. Ak musím odísť.

Ak musím počas tréningu opustiť Dojo, pokloním sa inštruktorovi a počkám na jeho povolenie. Následne opúšťam Dojo. Nikdy neprechádzam pomedzi ostatných cvičencov. Ak sa dá, cuvnem dozadu a odchádzam poza ostatných alebo ich obchádzam vonkajškom.

  1. Návrat späť

Rovnako ako som opustil Dojo, sa aj vraciam. Ak sa ku svojmu pôvodnému miestu neviem dostať bez toho aby som vyrušil ostatných, ostanem vzadu.

  1. Potrebujem sa upraviť

Ak sa mi odev vykasá, alebo si ho potrebujem akokoľvek upraviť, počkám na vhodnú chvíľu a otočím sa chrbtom inštruktorovi. Nikdy sa nezaprávam počas cvičenia.

  1. “Hai”

Ak mi inštruktor niečo vysvetľuje, odpoviem “Hai” (po japonsky áno) ako vyjadrenie, že som porozumel. Ak som nerozumel, opýtam sa. Je dôležité sa nehanbiť, každý občas potrebuje trochu pomôcť.

  1. Cvičím s pomôckami

Ak počas tréningu cvičím s nejakými pomôckami, vždy k nim pristupujem tak, aby som ich zámerne nepoškodil a po skončení tréningu ich riadne uložil kam patria.

  1. Cvičenie s partnerom

Pri cvičení s partnerom sa mu na začiatku ukloním a poviem “Onegai Shimasu (Onegaj Šimasu)” čo znamená “prosím učte ma”. Po skončení sa opäť partnerovi ukloním a poviem „Arigato Gozai Mashita (Arigato Gozaj Mašta)“ čo znamená, ďakujem veľmi pekne

  1. Ceremónia na záver

Na konci tréningu prebieha rovnaká ceremónia ako na začiatku, jediným rozdielom je, že poviem „Arigato Gozai Mashita (Arigato Gozaj Mašta)“ čo znamená, ďakujem veľmi pekne.

  1. Odchádzam z dojo

Pri odchode z dojo sa pri dverách otočím čelom dnu a pokloním sa.  Až následne vychádzam von.

  1. Ľavá ruka

Pri postoji Yoi, mám vždy ľavú ruku nad pravou. Rovnaké pravidlo platí aj pri obliekaní Gi. Ľavú stranu dávam nad pravou, nakoľko pravá nad ľavou v japonsku symbolizuje smrť.

  1. Čo ak som zranený/ chorý?

Nikdy necvičím skôr,  kým nie som úplne zdravý. zbytočne si tak naťahujem dobu liečenia a môžem si ublížiť ešte viac